
I parken finns ett flertal rabatter som sommartid fyllas av färgsprakande sommarblommor. Mot gågatan är står olika arter blommande buskar och vackra kaprifolier som slingrar sig upp i träden eller kryper efter marken. Bågar med den rikt blommande klätterrosen Polstjärna (Rosa Beggeriana) leder ut från parken till gågatan.

Skulpturen Maj av Emil Näsvall
I parken finns parksoffor där det går att slå sig ner och ta det lugnt och njuta av parkens blommor och se barnen leka på den stora grönytan i parkens mitt,
1995 byggdes den vackra tribunen byggdes i det nordvästra hörnet. Tribunens scen använd året runt för tal, musik och underhållning, men främst under torsdagar i juli.
Hösten 1998 invigdes en kopia av planeten Neptunus. Den ingår i en skalmodell av vårt solsystem, som utgår från att Globen i Stockholm är solen. Läs mer på www.astro.su.se