
Eleverna som kommer från olika gymnasieprogram träffas för att förbereda sig lära känna varandra bättre.
Just nu håller projektansvariga på att planera inför de möten och resor som kommer att ske under våren. I februari besöks Söderhamn av åtta elever och två lärare från Sydafrika, i april är det dags för arton elever och fyra lärare och elever från Söderhamn att bege sig till Sydafrika.
I projektgruppen ingår Birgitta Sarstedt, CFL; Ewa Björklund, CFL, Catharina Norgren, Staffangymnasiet och Anna Arvelin, Staffangymnasiet.
- Efter att eleverna har varit i Sydafrika och sett vardagen för ungdomarna där utvecklas de och växer som personer, vi ser det så tydligt. Samtidigt så märker man att ungdomarna har väldigt mycket gemensamt även om man bor på olika sidor av jordklotet. Det är samma mode som gäller, samma filmer de pratar om och det är samma musik de lyssnar på. Både eleverna och vi vuxna får konkreta kunskaper om livsvillkor och levnadsförhållanden som ser annorlunda ut än de vi har här i Söderhamn och Sverige. Till exempel är HIV-frågan alltid aktuell eftersom Sydafrika är hårt drabbat. Det är något som många elever tar upp i sina projektarbeten som de gör i samband med utbytet, säger Catharina Norgren.

Fler internationella projekt:
- På CFL
- På Staffangymansiet