In English
Söderhamns kommuns startsida Söderhamns kommuns startsida

C2SAT och Proelec

två företag på framåtmarch!

Emanuel Bylund, platschef på C2SAT

Emanuel Bylund, platschef på C2SAT

Emanuel Bylund, platschef på C2SAT och Håkan Grip, Proelec, var först ut att presentera sina respektive företag när höstens första företagarlunch arrangerades av näringslivsenheten — och det blev fullsatt!
C2SAT tillverkar satellitantenner specialdesignade att monteras på båtar och andra typer av fordon där satellitantennen är rörlig och anpassad till satelliten .

 
- Företaget är på framåtmarsch. Vi plockar hela tiden marknadsandelar och räknar i framtiden med att på allvar utmana våra betydligt större konkurrenter, våra produkter är ju lite bättre, avslöjade Emanuel Bylund.

Håkan Grip, grundare och VD på Proelec

Håkan Grip, grundare och VD på Proelec

Håkan Grip, grundare och ägare av Proelec, presenterade också en positiv utveckling.
- 2004 började jag och min kompanjon tillverka mjukvara till olika typer av datorer. Idag är vi inriktade på mjukvara till displayer och har utökat personalstyrkan till sex personer, berättade Håkan Grip.  

Söderhamns kommun


826 80 Söderhamn
Tel 0270-750 00
Fax 0270-411 60
info@soderhamn.se
Senast uppdaterad av: Monika Nilsson
Uppdaterad: 2010-08-27