Etapp 3 invigd – Centrumplanen har gått i mål

Man pratar i mikrofon

Kommunstyrelsens ordförande John-Erik Jansson (C), inviger Centrumplanens etapp 3.

Invigningen av Centrumplanens etapp 3 var också målgång för den uppfräschning av centrala Söderhamn som pågått under flera år när Söderhamn växer. Många kom för att höra tal, fiska fiskdamm och testa nya Flinkenbron.

Fiskdamm, Sportfiskarna, minigolf, Lekias maskot och en hel del människor syntes vid Sibylla i centrala Söderhamn 5 juni då etapp 3 i Centrumplanen invigdes. Det innebär att den sista delen i Centrumplanen nu slutförts. Sedan slutbesiktning klarats av under förmiddagen klipptes bandet vid nya Flinkenbron av kommunstyrelsens ordförande John-Erik (C). Själva torgytan vid Sibylla blir ett slags knutpunkt där cykelvägen från Öster ansluter via bron.

- Nu får vi nya mönster att röra oss, nya stigar att hitta för att nyttja det här fina området på bästa sätt. På lång sikt tror jag det här är en satsning som kommer att gynna Söderhamn, säger John-Erik Jansson.

Läs mer: Söderhamn växer

Marjo Myllykoski (M), ordförande i nämnden för samhällsservice och kommunstyrelsens ordförande John-Erik Jansson (C) (de två till höger) klipper bandet vid nya Flinkenbron, som är en del i området intill Sibylla.

Tre etapper

Politikerkollegan Marjo Myllykoski (M), ordförande i nämnden för samhällsservice, konstaterar att projektet tagit lång tid att genomföra sedan de första idéerna, men att det på helheten blivit bra till sist. Med Flinkenbron som passar bra in i stadens rutmönster i stadsstrukturen.

- Vi har fått ett helt annat centrum, ett ansiktslyft för hela staden. Det är öppnare, tryggare, mer tillgängligt och vi har verkligen fått in havet nu. Det syns verkligen att människor trivs här, säger hon.

Arbetet med att genomföra Centrumplanen inleddes med omstöpning av området i och runt Strykjärnsparken i etapp 1 2022. Därefter följde etapp 2 med rustning av kaj, uppfräschning av årummet och renovering av Gurkparken. Sedan då etapp 3 med Södra hamngatan i fokus där det blivit nya gång- och cykelvägar, omfattande ledningsarbeten (av Söderhamn Nära), delvis nya dragning och ny beläggning på vägen och Hamnbron.

Läs mer: Centrumplan genomförs i etapper

Man går på bro.

Hans Uddén, Söderhamns kommuns byggprojektledare i etapp 3, testar nya bron.

En ny, bra plats

Hans Uddén, byggprojektledare i Söderhamns kommun, har varit ansvarig under stora delar och är nu nöjd med resultatet.

- I det stora hela har det gått bra med fina samarbeten under vägen. De allra flesta medborgarna har varit förstående och accepterat det som stört, speciellt i den sista etappen. Och nu verkar de flesta nöjda med resultatet, det känns kul, säger Hans Uddén.

Många medborgare som kom till invigningen inspekterade och pratade om det nya området och alla åtgärder som nu är klara. En av alla som trivs på platsen nu är Fanar Issa, som driver Sibylla.

- Jag vill tacka kommunen för ett otroligt bra jobb. Det har varit jobbigt för oss under tiden men jag tror att det blir bra nu när det är klart.

Tre killar går.

Invigningsbesökarna Douglas, Charlie och Oskar godkänner nya Flinkenbron.

Tack till alla!

Den enda som återstår i etapp 3 är en kommande besiktning senare i sommar av ytor där etableringar (bodar, material etc) varit placerat under etappen. I och med att etapp 3 är slutförd upphör de regelbunda lägesrapporter som publicerats på soderhamn.se samt de mejl som gått ut till berörda inom området.

Tack för all visad hänsyn under Centrumplanens genomförande!

Man ler.

Fanar Issa som driver Sibylla gillar det nya området som nu omger hans restaurang.

Senast uppdaterad: 9 juni 2025