Månadens författare Gävleborg i december 2025 är Elov Persson

Elov Persson är månadens författare i Gävleborg under december månad. Foto: Ingvar Persson
Elov Persson har bott i bland annat Torsåker, Gävle och Storvik, och är upphovsperson till några av de äldsta serierna i Sverige. Nu är han Månadens författare Gävleborg i december 2025. Kronblom och Agust hör till de äldsta svenska serierna och har funnits i över 80 år utan tecknaruppehåll. De är unika i Sverige genom att de sedan 1920-talet hållits inom en och samma släkt. Allt började med Elov Persson.
Elov Persson (1894-1970) föddes i Hästbo i Torsåker. Familjen levde knapert, och för att lätta upp tristessen och hungern sägs det att han började rita ”gubbar”. Som vuxen jobbade Elov Persson på både sågverket och tegelbruket i Hästbo och på spisfabriken i Gävle, men teckningsintresset fanns kvar och han började sälja teckningar till främst olika lokaltidningar.
Så småningom började Elov Persson jobba med den återkommande figuren Kaspersson och 1926 presenterade Elov Persson figuren Kronblom. Kronblom hade redan från starten en modern ”gimmick” som skilde den åt från andra serier, nämligen pratbubblor. Orten Vinkelboda där Kronblom bor i är delvis baserad på Elov Perssons hemort Torsåker. Kronblom rönte stor popularitet och förlaget önskade ytterligare en serie av Elov Persson. Resultatet blev Agust (även känd som Agust och Lotta).
Kronblom blev också filmatiserad, och i de första två filmerna, Kronblom – Hans liv och leverne (1947) och Kronblom kommer till stan (1949) spelas Kronblom av en porträttlik Ludde Gentzel och Malin av Dagmar Ebbesen. Svärmor spelades av Julia Cæsar.
1956 utkom det första numret av tidningen 91:an, och sedan dess har Kronblom varit en av den tidningens huvudserier. 1967 lämnade Elov Persson över Kronblom till sonen Gunnar. Agust togs över av Elovs andre son Ingvar 1970. Gunnar lämnade sedan över Kronblom till sonen Jonas medan Ingvar lät dottern Bia Melin ta över Agust. (Agust lades ned 2023 då Bia Melin gick i pension.)
Kronblom gavs ut på frimärke 1980 och 1987 blev han maskot för fotbollslaget Örebro SK. I centrala Torsåker står både Kronblom och Agust staty.
Månadens författare Gävleborg är en satsning som syftar till att lyfta fram litteraturen i länet och öka kunskapen om författarskap med koppling till Gästrikland och Hälsingland. Satsningen är ett samarbete mellan litteraturverksamheten inom Kultur Gävleborg, HelGe-biblioteken (folkbiblioteken i Gästrikland och Hälsingland) och P4 Gävleborg, Sveriges radio.
Mer information:
En intervju med Elov Persson finns att läsa på https://www.helgebiblioteken.se/ Länk till annan webbplats.
Läs mer om månadens författare:
Månadens författare Gävleborg - Region Gävleborg (regiongavleborg.se) Länk till annan webbplats.
Kontakt:
Karin Forsgren Anderung, verksamhetsutvecklare litteratur, Kultur Gävleborg, karin.forsgren.anderung@regiongavleborg.se, 026-53 11 67