Försvarsentreprenördagen: Stort intresse för affärer med Försvarsmakten

Kvinna pratar.

Helen Widin från Försvarets materielverk berättar att Försvarsmakten har kraftigt ökande behov av leverantörer.

150 företagare från hela Hälsingland kom för att få veta mer om att bli leverantör till Försvarsmakten under Förvarsentreprenördagen på Flygstaden, Söderhamn.

Det är lapp på luckan med 150 deltagare och ett 30-tal på kölistan under Försvaraentreprenördagen på Flygstaden i Söderhamn. Huddig custom solutions lokal har delats av för ändamålet och de företagare som fyller lokalen kommer från alla hörn av Hälsingland - en målsättning från hälsingekommunerna som gemensamt arrangerar dagen.

- Vi gör det tillsammans i stället för att alla ska jobba hemma på sin kant. Extra kul att vara här i en lokal där de redan jobbar åt försvaret, säger Ola Andersson, näringslivschef i Söderhamns kommun.

Växande marknad

På programmet: flera punkter som ska krympa avståndet till att bli leverantör åt Försvarsmakten. Nyttig information kom från Helen Widin från Försvarets materielverk som informerade om hur det går till att delta i upphandlingar och hur investeringsbehoven växer.

- Jättebra med en sån här dag, vi behöver komma ut, marknaden exploderar. Vi behöver hitta fler leverantörer och leverantörerna behöver förstå vilken marknad man ger sig in på, säger Helen Widin.

Mycket folk framför en scen.

150 företagare från hela Hälsingland besökte Försvarsentreprenördagen på Flygstaden.

Ett av tipsen som kom från scenen uppmanade besökarna att gå ihop i för att lättare kunna motsvara kraven på beställningar. Kluster och samarbeten. Försvaret har ständigt omkring 800 projekt rullande och lade under 2024 beställningar 67,7 miljarder kronor.

- Det behövs mer och fler av allt om vi ska kunna möta utmaningen vi står inför. Efterfrågan är stor och växande på försvarsmateriel i Sverige och i hela EU, säger Helen Widin.

Fyra företagare.

Lokala företagare på plats: Ulrika och Tony Fallgren på JTB Stålslipning flankerar Lennart Jakobsson, Sunds Industrier och Patrik Eriksson, Alectron Elteknik AB.

Bra exempel med bandvagnar

Lite skrammel och buller hörs i bakgrunden medan programmet löper på. Det är Huddig Custom solutions som jobbar på med sitt uppdrag åt försvaret, att bygga om bandvagnar. Ett högst konkret exempel på ett lokalt företag som lyckats och som säkert inspirerar övriga på plats.

- Absolut hoppas jag att vi gör det. Här kan de se produktionen och vad man kan göra. Vi kommer att gå runt och se hur vi byggt upp verksamheten mot Försvaret, säger Thomas Ekman, Huddig custom solutions.

Företaget ser fördelarna i att samarbetspartners och underleverantörer är lokala, i flera fall från Söderhamn, som Rimaster och Pepab.

- Det är en klar fördel att ha dem nära, man kan beskriva, förklara, träffas. Bara fördelar, säger Thomas Ekman.

Ett ben till

Bland besökarna finns lokala företagare, som Lennart Jakobsson, Sunds Industrier.

- Jag vill se om det finns matnyttig information om sånt vi inte redan vet om. Försvaret är redan vår största kund, säger han.

Andra vill gärna få Försvarsmakten som kund. Som Tony Fallgren från Söderhamnsföretaget JTB Stålslipning, med en fot i branscherna skog, kött och järnväg.

- Vi vill gärna ha ett ben till att stå på, det hade varit väldigt fint. Vi har kapacitet att kunna hjälpa till. Nu får vi se var det här mynnar ut i, förhoppningen är att det inte bara blir prat, säger Tony Fallgren.

Man som ler.

Thomas Ekman, Huddig Custom Solutions, som redan har ett uppdrag från Försvarsmakten.

John Erik Jansson (C), kommunalråd i Söderhamns kommun, är också på plats och gillar vad som levereras under dagen.

- Roligt att det är så välbesökt och att så många visar intresse för att utöka sina affärer. Jag hoppas den här dagen kan avdramatisera det här med att göra affärer med Försvaret. Vi har ju ett gott exempel som redan är verksamma här i lokalen, säger John-Erik Jansson.

Även Ola Andersson, näringslivschef i Söderhamns kommun, är nöjd med Försvarsentreprenördagen.

- Fantastiskt. Även om anledningen förstås är tråkig så är det ju bra om vi lokalt kan få fler företag att dra nytta av behoven som finns, gärna genom att skapa kluster.

Börja bevaka upphandlingar från FMV

Kolla in FMV:s leveratörsportal i Kommers Annons för allt om upphandlingar, direktförfrågningar, e-anbud eller enkla offerter. Skapa ett konto och börja bevaka upphandlingar.

Läs mer: FMV:s leverantörsportal Länk till annan webbplats.

Man som ler.

Söderhamns kommuns näringslivschef Ola Andersson var nöjd med dagen som var ett samarrangemang av alla hälsingekommuner.

Senast uppdaterad: 3 september 2025